Kilka przykładów
W bieżącym, 2021 roku obchodzimy 75 rocznicę powstania po II wojnie światowej organizacji patronującej rozwojowi amatorskiego sportu w Siewierzu. Dnia 20 września 1946 r. powołano Ludowy Zespół Sportowy (LZS) „Przemsza” Siewierz. Stowarzyszenie Miłośnicy Spółki Leśno-Gruntowej w Siewierzu składa z tej okazji najlepsze życzenia wszystkim sportowcom i działaczom sportowym. Wyrażamy wielki szacunek dla minionych pokoleń sportowców i organizatorów siewierskiego sportu. Na przestrzeni lat Ludowy Zespół Sportowy przekształcił się w stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy.
Przy okazji tej pięknej rocznicy warto przypomnieć o roli Wspólnoty Gruntowej w Siewierzu w rozwoju sportu amatorskiego. Udział Spółki w tej dziedzinie życia społecznego jest – z małymi wyjątkami – celowo przemilczany lub zniekształcany. Tymczasem najpierw Wspólnota, a następnie od roku 1965 Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Leśno-Gruntowej w Siewierzu, aktywnie wspierały siewierski sport amatorski. Boiska sportowe zawsze urządzane były na terenach należących do Wspólnoty.
Zaraz po II wojnie światowej mecze piłkarskie rozgrywane były na piaszczystym boisku za szkołą podstawową – na gruntach Wspólnoty. Następnie boisko urządzono na wypłaszczonym terenie pomiędzy obecnymi ulicami 11 Listopada i Żeromskiego. Znajdowało się ono za dawną posesją rodziny Kocotów (wówczas ostatni dom przy tej ulicy), mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie są działki stanowiące własność rodzin: Majcherczyków, Janickich, Korusiewiczów i do niedawna – Górów. Po likwidacji boiska w tym miejscu Wspólnota podzieliła teren na działki budowlane właśnie dla w/w rodzin. Boisko piłkarskie przeniesiono za tory kolejowe, także na teren Wspólnoty. Mecze rozgrywano w miejscu, gdzie obecnie jest skup używanych samochodów. Równolegle budowano obok boisko piłkarskie na kolejnym terenie Wspólnoty, zlokalizowane w miejscu obecnego stadionu. Pierwszą płytę boiska wyłożono darniami pochodzącymi z terenów Spółki, usytuowanych w miejscu Zalewu Przeczycko-Siewierskiego, który był wówczas w budowie. Wśród członków oraz we władzach Wspólnoty/Spółki było wielu zawodników i działaczy sportowych sprzyjających rozwojowi lokalnego sportu. Bez pomocy Spółki pewnie nie byłoby boiska.
Siedziba „Przemszy” okresowo mieściła się w prywatnych mieszkaniach niektórych członków Spółki, np. Mieczysława Majcherczyka w Rynku lub Mieczysława Nawrota (późniejszego po. przewodniczącego zarządu Spółki) przy ul. Częstochowskiej. Wcześniej mieściła się w tzw. Ludowcu, którego budowę wsparła finansowo Wspólnota. Spółka corocznie przekazywała spore środki na ówczesny LZS „Przemsza” Siewierz. Np. w budżecie Spółki na rok 1965 przewidziano dotację dla LZS w wysokości 10 000 zł. Podobne kwoty planowano w kolejnych budżetach. Także Zarząd Spółki funkcjonujący do końca lipca 2021 r. od początku podjął aktywną współpracę z siewierskim klubem sportowym.
W roku 2012 Zarząd Spółki, działając w oparciu o uchwałę Ogólnego Zebrania Członków Spółki, udzielił wsparcia Ludowemu Klubowi Sportowemu „Przemsza Siewierz”, dla którego Spółka zakupiła kilkanaście dresów sportowych, proporczyki klubowe oraz sfinansowała organizację turnieju młodych piłkarzy z kilku miast naszego województwa. Jak już napisano, obecny stadion sportowy został wybudowany na terenie podarowanym przez Spółkę. Część podarowanego terenu od strony zachodniej, wykraczająca poza obszar obecnego stadionu, została zbyta w niejasnych okolicznościach przez byłych działaczy Klubu. W trakcie budowy obecnego stadionu Zarząd Spółki gotów był popierać projekt przekazania przez Spółkę dodatkowego terenu po stronie wschodniej na poszerzenie obiektu o część lekkoatletyczną. Jednakże Gmina, jako inwestor, nigdy z takim wnioskiem nie wystąpiła. Natomiast do Spółki docierały fałszywe i przez to krzywdzące informacje, iż Spółka nie zgadza się na poszerzenie stadionu.
W roku 2014 Spółka sfinansowała szereg przejazdów na mecze piłkarskiej drużyny młodzieżowej. Akcję dofinansowania przejazdów młodej drużyny na rozgrywki odbywane poza Siewierzem, o zwiększonej wartości w stosunku do roku poprzedniego, kontynuowano w roku 2015. W tym samym roku Spółka dofinansowała wycieczkę młodej drużyny piłkarskiej do Warszawy w celu zwiedzenia Stadionu Narodowego. W roku 2016 Spółka ponownie pozytywnie odniosła się do prośby prezesa Tadeusza Korusiewicza o dofinansowanie przejazdów na mecze młodej drużyny. W rewanżu ówczesny prezes LKS „Przemsza” Tadeusz Korusiewicz oficjalnie podziękował Spółce w formie pisemnej za pomoc finansową i jednocześnie zaproponował umieszczenie nazwy Spółki jako sponsora Klubu na stronie internetowej LKS „Przemszy” Siewierz.
Nieoficjalnie zarząd Spółki uzyskał informację, że podziękowaniom Klubu na rzecz Spółki sprzeciwia się burmistrz Zdzisław Banaś. Informacja ta niebawem uzyskała potwierdzenie w rzeczywistości. Burmistrz Banaś zakazał powieszenia banera z nazwą Spółki, o który to baner wcześniej wnioskował zarząd Klubu, na ogrodzeniu stadionu – wśród banerów z nazwami innych sponsorów. Przyznali to działacze Klubu, którzy – po zabraniu baneru z siedziby Spółki – chcieli go umieścić na ogrodzeniu. Niebawem inny członek zarządu Klubu poinformował Spółkę, że baner zaginął w niewiadomych okolicznościach. Działacze sportowi zajmujący się w pełni bezpłatnie opieką i specjalistycznym treningiem małych piłkarzy przekazali Spółce informację, że blokowanie przez burmistrza Banasia możliwości dofinansowania przez Spółkę młodej drużyny poskutkowało niestety jej rozwiązaniem.
Powiązane archiwalne newsy/artykuły na stronach Spółki: