Kategorie
Kategoria ogólna

Może by tak na grzyby?

Wśród członków i miłośników Spółki jest wielu grzybiarzy. Do siewierskich lasów na grzybobranie chętnie przyjeżdżają także goście spoza Siewierza. Sezon na grzyby właśnie się rozwija. Lasy stanowiące wspólnotę gruntową w Siewierzu, w sensie prawnym, mają charakter lasów prywatnych, ale członkowie Spółki od zawsze dzielili się ich urokiem z pozostałym sympatykami lasu.

W tym roku – ze względu na szczególne warunki pogodowe – przy zagłębianiu się w knieje zalecana jest wzmożona ostrożność. Po letnich wichurach w lesie jest jeszcze ponad tysiąc uszkodzonych drzew stanowiących zagrożenie dla osób znajdujących się w ich pobliżu. Do wszystkich korzystających z dobrodziejstw lasu kierujemy również prośbę, aby dbać o środowisko i nie zaśmiecać leśnych terenów. Usuwanie odpadów corocznie kosztuje Spółkę tysiące złotych.

W lasach Spółki żyje obecnie wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym: sarny, dziki, łosie, lisy, jenoty, borsuki, wiewiórki, widziano nawet wilki. Jest wiele gatunków ptaków. Leśna fauna z pewnością będzie nam wdzięczna za zachowanie w lesie ciszy i spokoju. Do lasu nie wolno wjeżdżać – bez specjalnego zezwolenia – pojazdami motorowymi, końmi i zaprzęgami konnymi. Zakaz dotyczy m.in. zjazdu na lewo i prawo z drogi gruntowej biegnącej w stronę lotniska (droga Zendkowska), która jest przedłużeniem ul. Parkowej. Droga ta jest własnością Powiatu Będzińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *